Sori sam ti res nisi normalna.Kako veš, da vaša učiteljica poučuje samo 4. razred? Kaj pa če poučuje še kakšen drug predmet (gospodinjstvo ali državljanjsko vzgojo) in ima malo več kot 24 učencev?Z možem oba delava od doma in sva v trenutni situaciji še posebej obremenjena s službenim delom. Priznam, da komaj speljemo dan. En otrok je v 8. razredu, dela samostojno, tudi učitelji so zelo aktivni in ni težav. Drugi je v 4. razredu, učiteljica (ki torej uči samo en razred), pošlje pol A4 nekih na pol sestavljenih navodil na dan, preverjali še niso ničesar, poslati otrokom ni treba ničesar. Otrok, sicer priden v šoli, se enostavno ne znajde in rabi veliko pomoči, tako da pogosto sedimo celo popoldne in še v večer. Žal. In ne, nimava "sončkov", otrok ne prepuščava starim staršem, ne hodiva po kavicah in šopingih, že prej smo imeli red, ampak tole zdajle je pa katastrofa. Naredimo sicer vse, a dejansko je v 4. razredu v našem primeru čisto vse na starših. Če seštejemo res veliko obremenjenost v službi, skrbi zaradi virusa in še šolsko delo, sva psihično že res izmozgana.
Tako da ne podpiram ne 100% plače za vse učitelje, ker eni ne delajo nič, in ne dodatka za starše, ker je nemogoče dokazati, kdo dejansko cele dneve dela z otroki, kdo pa ne. Pri sosedih večinoma pred hišo pijejo pivo, na primer, otrok pa visi na telefonu.
Si ti naredila OŠ? Zakaj ti je taka muka razložiti, kaj je glagol in kaj samostalnik ter ulomki? Spečite torto, pa se zabavajte ob učenju ulomkov. Mogoče bi si bilo pa treba priznati, da je mlajši otrok pri vas tako kot v večini družin "dojenček", ki ste ga pretirano razvadili in je pri 9-10 letih še zelo nesamostojen. Če ne zna prebrati navodil in rešiti nalog, bi bilo dobro premisliti, če morda ne spada na posebno šolo?
V 4. razredu imajo učenci: slovenščino, matematiko, tuj jezik, družbo, naravoslovje (s tehniko) ter likovno, glasbeno in športno vzgojo.
Ker so začeli s tujim jezikom, imajo osnove: osebne zaimke in glagol biti, barve, preproste besede in zelo kratka besedila.
Pri slovenščini mora poznati pojme materni jezik, drugi jezik oz. jezik okolja, pa da ve, katere jezike imamo poleg slovenščine še v Sloveniji kot uradne. Ločiti morajo med pripovedno, trditveno, vprašalno, nikalno in vzklično povedjo. Ločiti med lastnim in občnim imenom, pri lastnem še razločiti ime bitja, zempljepisnega in stvarnega imena. Pri temi sporazumevanje morajo ločiti med sporočevalcem in naslovnikom, pa znati povedati, o čem govori pogovor oz. dialog ter kaj želi v pogovoru doseči sporočevalec in kaj naslovnik. V 4. razredu morajo poznati vrste besedil kot so: publicistična novica oz. članek, opis osebe, živali in poklica (to sta znala moja dva že pri 6 letih), ter poznavanje raznih besedil kot so jedilnik, vozni red, ... ter da znajo opisati oz. napisati obnovo, kar so doživeli ali slišali, videli. Posebej se učijo še, kako napisati prošnjo, zahvalo in opravičilo. Pri književnosti imajo besedila na teme otroštva, družine in besedne igre (za razvoj poezije). Poznati morajo tudi nekaj osnovnih definicij. Res osnovno. Podobno pri slovnici, kjer se učijo osnovo. Da zna pravilno uporabljati veliko začetnico in napisati ločila, uporabljati predloge z-s in k-h, da piše nikalnico ločeno od glagola (ne bo, namesto nebo), da zna pravilno pisati nasplog (glasba, namesto glazba), zna pravilno napisati imena dni, mesecev in praznikov (novo leto, Prešernov dan) kot tudi imena jezikov in prebivalcev drugih držav ali krajev. Vejico mora znati pravilno uporabljati pri naštevanju v 4. razredu, med odvisnimi stavki pa šele kasneje. Piše čitljivo in zna besedlo razdeliti na uvod, jedro in zaključek.
Pri matematiki je geometrija, preprosta daljica, premica in poltrak, potem pa krožnica in krogi, kvadrat in kocka ter pravokotnik in kvader da znajo prepoznati in narisati. Srečajo se s pojmom simetrija in jo znajo pojasniti in najti (na sebi na telesu, drugje). Učijo se računat s vsakdanjimi merami (g, dk, kg, dl, l, hl, mm, cm, dm, m, km, s, min, h, dan, teden, mesec, leto ter denarne vrednosti evra in centa). Računanje do 10.000 brez in s prehodom, ter poznavanjem E, D, S dT. Poštevanko nadgradijo na delitelje in večkratnik, predhodnike in naslednike. Znajo prepoznat zaproedje števil in ga nadaljevati, ter poiščejo delitelje števil. Poznati morajo liha in soda števila. Pri računanju se začnejo ubadati z oklepaji in enačbami. Kaj to pomeni in kako se pravilno računa po postopku. Začnejo deliti celoto (peka torte mami), da bodo kasneje lahko delali z ulomki.
Ostaneta še naravoslovje s tehniko in družba. Pri družbi imajo teme: jaz v skupnosti s podtemo učiti se učenja, družina in otrokove pravice, prostorska orientacija za kasnejši zempljepis, domači kraj (s poudarkom na prometno varnost) ter naravne in kulturne značilnosti domače pokrajine, z začetkom zgodovine. Podobno pri naravoslovju (magnetizem, voda, zrak, elektrika, Zemlja in vesolje človeško telo, osebna higiena, razvrščanje živih bitij v skupine, opis posameznih živali in rastlin iz domačega okolja ...)
Strašno težko res. Pa učbenika tudi nimate nobenega in nobene knjige?
Namesto, da delate popoldne in zvečer, naročite otroku, da naj naredi naloge dopoldne, popoldne pa skupaj pregledajte tisto, česar sam ni znal. Pa presodite pametno, ali res ni znal ali pa je lenobo pasel in čakal, da mu boste vi sedeli za ritjo in rit odnašali pri popoldanskem učenju, ko se vam ne bo dalo, pa dobro ve tamali, da se vam bo smilil revček.Poleg googla obstajajo tudi priročniki.Moje delo je pomagat. Delo učiteljev je učit. Sedaj počnemo oboje.
Boš ti plačala serviserju, če ti bo za pokvarjen stroj naročil, da pogooglaj na netu kako se popravi?
Ampak mi govorimo o OŠ. Si jo naredila? Če si, kaj je potem tako težkega pomagati? Če nisi, potem to povej otroku in ne pričakuj od njega, da bo odličnjak. Sploh če nima delovnih navad, da bi naloge naredil dopoldne, preden pridete iz službe. Še kakšno desetletje ali dve nazaj, so otroci samostojno delali naloge in se učili, pa še kakšno kosilo do konca naredili, preden so starši prišli domov. Pa so bili tudi med njimi odličnakarji.
Učenci imajo učbenike - tam piše vse, ne rabiš otroku z normalnimi kognitivnimi sposobnostmi razlagati kaj posebej. Predvsem zato ,ker se uči sam in ni drugih sošolcev, ki bi ga motili. Naj si petkrat prebere teorijo in si jo zapomni, pa bo takoj lažje, ko bo nato rešil še primer ali dva.
Sicer pa prej kot si boš priznala, da tvoj otrok le ne zmore toliko, bolje bo za otroka.
Razen če ni problem v tem, da ima otrok luknje od prej, ko sta mu oči in mamica delala naloge in rit spodnašala?Kako so pa naloge prišle v spletno učilnico, kdo jih je uredil, opremil, skeniral, natipkal, v prvi fazi poiskal?A je delo staršev da visijo po spletnih učilnicah, iščejo in printajo naloge, pregledujejo naloge? Ne ni. Če je, potem učiteljev ne potrebujemo.
Znam tudi jaz na netu najt test matematike za 2 . razred in ga objavit v spletni učilnici. Ali napisati: preberite zgodbo v berilu na strani 35. in napišite kratko obnovo.
Zakaj je pa iskanje tako težko za vas, ste nepismeni v informatiki? Zakaj pa to otrokom od začetka druge triade delate starši? A otroci znajo samo igrce na računalniku igrat, ostalo je pa kvantna fizika za njih? A vtipkat "spletna učilnica" ne znajo? Kako pa pišejo potem? Ste sigurni, da imate otroke v šoli in ne v zavodu za prizadeto mladino? Dnevno so otroci na računalnikih, telefonih, imajo najnovejšo tehnologijo, a ene naloge poiskat in sprintat na netu si pa ne znajo?
Kaj je narobe z branjem in pisanjem obnove? A je to težko?
Saj razumem, vam bi morala učiteljica s priporočeno pošto poslati na otrokovo ime vse kopije, razvrščeno po predmetih v različnih mapicah, skupaj s končnimi rešitvami ter postopki reševanja.
Ja, res ne vem, zakaj otroka sploh pošiljate v šolo, če je pa vse tako zelo lahko. Veste koliko denarja bi prišparali, če ne bi bilo potrebno plačevati plač učiteljem, svetovalcem ... ma kar celo ministrstvo lahko zapremo. Pomislite, koliko stresa bi otrokom prihranili.Če imata tako nesposobnega otroka, da ni sposoben narediti vsaj polovico nalog dopoldne, potem resno razmislite o zamenjavi šole na posebno šolo. Ali pa o zgrešeni vzgoji razvajenca, ki nima nobenih delovnih navad in nima občutka odgovornosti. Že tretjič v tem postu: kakšne otroke to imate, da jim MORATE POMAGATI. Ker tole se bere bolj, kot da morate sedeti poleg njih in jim govoriti, kaj naj delajo ali pišejo. Jim tudi berete? Pa pišete tudi namesto njih?Pa, jebela cesta, a razumete, da vsi pa ne sedimo doma in vlečemo plačo? Nekateri dejansko delamo, tudi tisti od doma. Ne boš verjel? Mogoče še več, kot na delovnem mestu, ker je težje dostopati do podatkov, ki jih rabim za nemoteno delo.
Ne ti meni, da se mi ne da ukvarjat z otroki. Oba s partnerjem se ob 17h privlečeva vsak iz svoje pisarne in komaj čakava, v bistvu se skoraj stepeva, kdo bo začel pomagati osnovnošolcu pri nalogah, ker tega imajo toliko, da ne vem, če res vsi vse spremljajo.
Ma, pejte se solit nekateri!!!! Ne, nočem plače učitelja, ki si jo krvavo zasluži, saj mora vse od vseh tudi pregledati, če so res naredili tako, kot je treba. Ampak preprosto, ne tlači vseh v isti koš in žali, da se nam ne da ukvarrjat z otrokom.
Zdaj bomo ugotovili, da so vse tiste 5 in 4 dandanes bolj starševske kot pa otroške. Otroci so pa nesamostojne mimozice, ki samo čakajo, da jim bo kdo rekel, kaj in kako morajo narediti.
Starši, pa se zavedate, da je otrok v razredu min. 20. Kaj pa mislite, da učitelj sedi poleg vsakega? No saj prav, da se pokaže končno realna slika učencev in (Grandulič) mamic.Pa sej učitlji nič ne delajo, menda. Kako lahko delate namesto njih??Ja, očitno bomo zdaj videli končno realno sliko, kakšni otroci hodijo v šolo: nesamostojni, razvajeni, nezmožni za normalno delo, čakajoči na podporo in dudo. Pa večina 5 in 4 sploh upravičena ni očitno. Ja, otroci so dandanes življenjski projekti in manj kot diplomo ne smejo doseči.Kaj pa ko mora učitelji vzgajati vašo mularijo namesto vas? Jih učiti kaj je prav in kaj ne, kako se obnašati, da je nasilje, tako fizično kot verbalno nesprejemljivo? Da divjanje po šoli in uničevanje tuje lastnine ni dovoljeno? Kako se vesti pri mizi? Da se s hrano ne smejo igrati? Da nimajo kaj gobcat, če jim učitelj kaj reče? Da so na svetu pravila, ki veljajo za vse, tudi zanje? Da se smeti meče v koš? A jim plačate, da opravljajo vaše delo? Ne.
Ne razumem, kaj bi sedaj radi. Saj vedno pravite, da učitelji nič ne delajo. Če sedaj opravljate njihovo delo, ne delate torej nič. V čem je potem problem?
Ali ste pa naenkrat ugotovili, da pa le nekaj migajo, sploh če pomnožite svojega sončka z 20 ali 30, kolikor jih ima vsak dan en učitelj na grbi?
Pa saj starši vzgajajo otroke - permisivno. Ti to ne razumeš, zdaj so drugi časi.
Pred časom je razlagala kolegica, ki uči na posebni šoli, da imajo predvsem v prvih in drugih razredih padec vpisa. Ker je otrok premalo, jih združujejo po 2 in 3 razrede skupaj. Zdaj je jasno, kje so otroci. Na osnovnih šolah z normalnim poukom, kjer jih starši spravljajo naprej, da ja ne bo sramote, ker otrok ne zmore.
Morale bi obstajat posebne šole za odrasle, (za otroke je prav da jih ni) tja spadaš ti.