ju4e napisal:Pa kje živite? napisal:ju4e napisal:
Meni pa se zdi, da v veliki meri zagovarjaš lenobo staršev ... pač po liniji najmanjšega napora ... za vse so odgovorni drugi, ti / tvoj otrok pa ne.
Otroci se med seboj hitro spoznajo, pa tudi, če se ne najbolje, si mislim, da ti ne bo nihče odrekel pomoči, ČE GA ZAPROSIŠ. Ponujali se pa seveda sami (če se ne poznate), ne bodo.
Torej je na tistemu, ki pomoč rabi, da kaj stori. Pokliče v šolo učiteljico, če ni druge možnosti in preko nje najde nekoga, ki otroku posreduje informacije, kaj se v šoli počne. Tudi učiteljica bo okvirno že (izjemoma) povedala, kaj je treba naredit. Meni na kraj pameti ne bi padlo, da nadlegujem učiteljico.
Mi smo si ponavadi od sošolca sposodili cel paket zvezkov / knjig in jih čimprej vrnili. Če se pač nekdo lahko zapelje VSAK DAN do šole otroka, se bo pa že še parkrat zato, da dobi informacije, kaj se v šoli počne? Ali je vse treba dobit na krožniku?
Poleg tega gre za prvi razred, kar ne bi smelo biti niti najmanjši problem. Če otrok cel teden (ali pa magari dva) manjka, ima čez vikend čez glavo časa, da pogleda kaj so ta čas počeli v šoli. Res pa je, da morajo tudi starši nekaj svojega dragocenega časa nameniti svojemu otroku. Dodatno imajo šole tudi dopolnilni otrok in če otrok rabi (redno ali izjemoma) nekaj pomoči, naj se ga pač udeleži.
Pa kje živite? V kameni dobi? Resno - ne štekam, zakaj je dobro, da si greste sposoditi vse zvezke, delovne zvezke, ni pa ok, če številke nalog napiše na mail, na easistenta, spletno stran učiteljica?!? Tudi pri nas imamo sprotna obvestila na netu kaj so delali in to lahko otrok, ki je doma, pa zmožen, dela sproti. Zakaj je bolje,da prepisuje iz zvezkov nekoga, ki dela napake? Kaj je fora tega? Da ne bi smeli izkoristiti modernih komunikacijskih poti? Saj mora na koncu otrok vseeno vse sam narediti. Samo za razliko od raztresenih sošolcev, dobi točna navodila.
Kaj ima to veze z lenobo staršev? Pa kaj z zvračanjem odgovornosti na druge? Čigavo odgovornost? Resno, preberite za sabo, kaj ste napisali, potem pa se enkrat resno razmislite kaj je tako nezaslišanega? A imate zmaje za učitelje, ki bi vas zmleli, če bi vprašali direktno njih? Res? Potem imamo mi neznansko srečo z našimi - so vsi zelo prijazni in vedno pripravljeni pomagati. Celo tako so samoiniciativni, da sami sproti obveščajo o vsem, kar je pomembno. Tudi za vse manjkajoče učence sproti. Si to lahko sploh predstavljate?!? Evo, sem jih že pohvalila, pa jih bom še enkrat. So fenomenalne!
Seveda so fenomenalne; saj naredijo vse namesto tebe/tvojega otroka. Vse servirano na krožniku. In otroci so tako nesamostojni, da ne znajo sami nič zrihtat ... ker si ne zapomnijo, imajo vse narobe napisano ... al pa samo starše, ki jih v vato zavijajo?
Kaj zdaj? Odloči se, ali naredijo namesto mene, ali namesto mojega otroka? In, mimogrede, če je moj otrok še precej vesten in odgovoren, mu to nič ne pomaga, če drugi sošolci niso, je tako? Bi bilo tebi ok, da bo tvoj otrok zato, ker so ostali malomarni, površni in mu niso prav povedali, on kaznovan, ker npr. ne bo imel narejene neke naloge? Ja, seveda. :-)
Najprej se umiri, globoko vdihni in izdihni ene parkrat, potem pa v miru še enkrat preberi. Gre za prvošolčke, ki so v šoli šele dober mesec. Gre za otroke, ki so komaj 6 oz. še to ne. Zdaj pa pomislite, kaj ste vi počeli pri teh letih? Hodili v vrtec? Malo šolo? V šolo vsekakor zelo redki. In v primerjavi z današnjo šolo (kjer, mimogrede, vsaj pri nas kar pridno in veliko delajo), to pač ni bilo to. Ja, samostojnosti se morajo naučiti - absolutno, ampak kako to, da si jih ogromno ne zna niti zavezati vezalk? Pa obrisat rit in se pravilno in hitro obleči? To, predvsem to je tista samostojnost, ki bi jo otroci MORALI prinesti s sabo v šolo. Ostalega pa se vsak dan nekaj naučijo. Tudi tega, da morajo skrbeti za šolske potrebščine, da imajo imeti opravljeno nalogo. Naloga nas staršev pa je, da ga tudi spomnimo na to, opozarjamo in mu pri tem pomagamo. In pridobiti podatke katere naloge so delali v šoli pri prvošolčku medtem ko je doma bolan ni nobena potuha, pač pa pomoč. Še vedno jih mora potem sam narediti, sam napisati. In čeprav je to nekaterim tu čisto nepredstavljivo, učitelji (vsaj velika večina) z veseljem pomagajo. Če pa imajo starši neke zavore v glavi glede tega, je pa to predvsem problem njih, posredno pa tudi njihovih otrok. Ker tudi če se na glavo postavljate, otrok zaradi tega ne bo čisto nič bolj ali manj samostojen. Bo pa hitro vedel koliko vam pomeni njegova šola in njegovo šolanje ter kaj si lahko obeta od vaše pomoči. Ampak hej, to je vaša odločitev. Moj otrok je včeraj nadoknadil vse zamujeno, celo dodatne naloge, ki mu jih je dala učiteljica, je rešil in dobil pohvalo. Spet vse prek easistenta. Joj, smo res grozni :-))))
Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 13 Okt 2016 07:55