tetka Betka napisal:ena stara vzgojiteljica napisal:ali se vam zdi nujno potrebno? napisal:
Ali se vam res zdi nujno potrebno spremljati vsak otrokov gib, izdelek, napredek? Ali ne morete otroku pustiti, da se enostavno znajde v neki skupini in počne pod nadzorom to, kar bi naj? Torej, se igral, se zabaval in imel enostavno fajn? Ali mislite, da ždi v kotu in dela nič? Veliko bolj verjetno je, da preganja avtomobilčke s prijateljčki, da si podaja žogo ali pa kaj tako preprostega, česar pač kurikulum ne opisuje? Vodenih in narekovanih obvez bo imel otrok skozi odraščanje še več kot dovolj in če ni ravno popolnoma neučljiv, bo te razlike med ambicioznimi vzgojiteljicami, ki pač z nečim morajo upravičiti svoje plače in slovenske pretirane zahteve po univerzitetni izobrazbi za menjavanje plenic na vsakem koraku! V tujini, v razviti Evropi, je po vrtcih polno začasnih zaposlitev osebja, ki delajo praktično kot stalni, pa nimajo niti ustrezne srednješolske izobrazbe. Pri nas je pa z leti postalo vse zastavljeno preambiciozno in hkrati tudi predrago, otroci bi se pa še zmeraj najraje igrali indijance in kavbojce, pa morajo ustvarjat s plastičnimi lončki in volno. Čudno, naša generacija je verjetno popolnoma zalopana, ker vseh teh kurikulum zadev v vrtcu sploh ni imela, pa še leto več svobode za igranje so nam dali!
O, hvalabogu!
Še so pametne mame na svetu.
Naj se tvoje besede pozlatijo in do vseh mam poletijo...
Tebe predlagam za ambasadorko otrok, ki so padli v kurikul?, kaj to sploh je?, ter ostali brez svojih, včasih predpisanih 3m2.
Jej, jej, mame, kako ste suhoparne!
Da vam vlada krade to, kar je vaše, to je vzgoja vaših otrok, pa sploh ne vidite!
Edini vzgojitelj so starši!
Ker le njim otrok BREZPOGOJNO ZAUPA!
Od pedagoških delavcev v vrtcu pričakujete preveč.
Avtonomija šolnikov je že zdavnaj pokojna.
Samo, tega vam ne bodo povedali.
Ravno jesen je čas, ko se bodo ravnatelji v Portorožu učili, kako usmerjati najmlajše, da bodo zvesti podaniki politike.
Učitelji pa bodo sklonili glavice.
Kot doslej.
Btw, ste si mogoče pogledale, kakšne izobrazbe imajo delavke, ki jim pravite vzgojiteljice, koliko jih ima opravljen strokovni izpit?
Vzgojiteljice, ki imajo vse potrebno, se valjajo na Zavodu za zaposlovanje!
Mlade in stare. Že deset let!
Toliko v razmislek.
Vse, ki jih poznam in delajo, imajo ustrezno izobrazbo in strokovni izpit.Nekaj starejših nad 50 let ima petletno ali štiriletno srednjo Vzgojiteljsko šolo, druge višjo ali visoko.Brez strokovnega izpita nikoli nisi bil vzgojitelj.Niti 40 let nazaj ne.
Mislim, da avtorica od vrtca in vzgojiteljice ne pričakuje preveč.Vzgojiteljica naj bi bila ustvarjalna.Likovni izdelki, petje ljudskih in umetnih pesmi, dramatizacije, izleti, sprehodi...to so vse dejavnosti in vsebine, ki potekajo tudi zaradi dnevne rutine, discipline v takih velikih skupinah otrok, učenja, razvijanja spretnosti, fine motorike, govora, poimenovanja predmetov in stvari.Otroci se naveličajo samo igranja iz dneva v dan, ker so igrače in prostor vedno isti in začne se lahko ščipanje, nagajanje in neumnosti.Če pa so otroške glave zaposlene in če prstki delajo, časa za neumnosti ni.
Ker je treba pripraviti mize, striči, lepiti, si ogledati čudovite izdelke, jih razstaviti, pokazati staršem, ko pridejo po njih.Izstrižke pospraviti v koš, vzeti tudi metlo v roke in pomesti.Tako se naučimo spotoma tudi pospraviti, skrbeti za urejeno igralnico in pomagati prijateljčkom.
Ne, tudi jaz ne bi bila zadovoljna, če bi bila vzgojiteljica mojega otroka po liniji najmanjšega odpora.In neustvarjalna.Očitno je popolnoma zgrešila poklic.
Ker sem citirana..... moji so odrasli v zdrave osebnosti, v priljudne, prijazne in v vseh pogledih pravilno orientirane in karakterno bogate mlade osebnosti, tudi enkrat tekom odraščanja nisem prosila rukaj gor niti za nasvet, niti za pomoc. Vzgoje in napredka nisem niti prepuščala, kaj šele prelagala na osebje, ki niti med sabo nima urejenih odnosov, kar je razvidno tudi iz prispevka zgoraj, kako bi ga potem imelo do skupine in posameznika. Vem, ker vidim, da v vse vec institucijah prevladuje vedno bolj robotsko sledenje birokratskim zahtevam, common sense pa izgublja bitko pred strahom predpisanega vkalupljanja in modeliranja. Ni skrivnost, da vzgojni modeli zadnjih trendov ne samo, da ne dosegajo rezultatov, temveč, da ozirih vzgojnega in ucnega izplena pri mladostnikih letimo v evropsko povprecje, pa tudi nizje. Mene pač kurikuli ne bodo prepeicali, tudi permisivni pristop vzgojnega modela ne, katerega posledice se odražajo že tudi pri nas, pa smo ga šele nedavno priceli uvajati, ko se je npr. VB že pošteno držala za glavo pod težo posledic, ki jih je ta popolnoma zgrešen model prinesel.
Kakorkoli, otroci se danes ne smejo in ne morejo uciti iz svojih napak, najvecja napaka pa je vsiljevanje kreativnosti. A resnično verjamete, da otroci, ki sami zmorejo tvoriti skupino in ustvariti lastno igro in zanimacijo, ni zadostno domiselna in kreativna? Brez skrbi, le malce manj unificirana je, kot to predvideva sodoben pristop.
Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 22 Sep 2016 00:05